111
آمار بازدید
 کل بازدید : 148403 | بازدیدکنندگان آنلاین : 2 
شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
اخبار > سمپوزیوم « ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی »، روز چهارشنبه برگزار می شود
 


  چاپ        ارسال به دوست

به همت گروه آموزشی ارگونومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

سمپوزیوم « ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی »، روز چهارشنبه برگزار می شود

   سمپوزیوم « ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی »، روز چهارشنبه (26 آبان ماه جاری)، به همت گروه آموزشی ارگونومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، بصورت مجازی برگزار می شود.

   دکتر حمیدرضا مختاری نیا دانشیار گروه ارگونومی این دانشگاه و دبیر علمی سمپوزیوم، در این باره به خبرنگار وبدای دانشگاه گفت: این وبینار، از ساعت 9 الی 12، با هدف " بررسی نقش ارگونومی در شرایط پاندمی کرونا در محیط کار افراد و بررسی ملاحظات شناختی و فیزیکی محیط کار افراد " برگزار می شود، چرا که " ارگونومی " به معنی علم و قانون کار است و از اهداف آن، « شناخت علمی تعامل انسان با سایر اجزا یک سیستم و محیط کار و بکارگیری اصول و قوانین و اطلاعات برای طراحی کار با بازدهی بالا (با حفظ سلامتی فرد) می باشد ».

   وی توضیح داد که محدودیت های ایجاد شده در اثر شیوع کرونا، نحوه انجام کارها، موقعیت انجام کارها، میزان بار فیزیکی و بار ذهنی کار که در این دوره افزایش پیدا کرده است، می توانند اثرات منفی روی کارکرد و بازدهی افراد داشته باشند و برای بهبود این شرایط، از ارگونومی و سه حیطه عمده آن (فیزیکی، محیطی و شناختی) کمک می گیریم، چنانچه "ارگونومی محیطی"، به نقش عواملی مانند نور، صدا و روشنایی در محیط کار ، و "ارگونومی فیزیکی" به عوامل فیزیکی مانند وضعیت بدنی فرد، فشار های فیزیکی ناشی از کار، طراحی محیط کار، چیدمان وسایل، و "ارگونومی شناختی" به بار ذهنی حین کار، استرس و عوامل تنش زای محیط کار که باعث افزایش بار ذهنی کار می شوند، می پردازد.

   دکتر مختاری نیا به عنوان مثال گفت: استفاده زیاد از گوشی هوشمند و لپ تاپ در دوران کرونا، می تواند فشار فیزیکی مضاعفی را بر سیستم اسکلتی عضلانی وارد کرده و از طرفی اتخاذ پوسچرهای ثابت و طولانی مدت کار، با این ابزار ها، خطر ایجاد سندرم های بی حرکتی و مشکلات متعاقب آن را افزایش دهد، که آموزش های ارگونومیکی در این زمینه، کمک کننده هستند.

   این متخصص ارگونومی تصریح کرد: کنترل بار ذهنی کار در چنین شرایطی و به دلیل فشارهای مضاعفی که بر بدن فرد وارد می کند، باید از دیدگاه ارگونومیکی مورد ارزیابی و اصلاح قرار گیرند. طراحی ارگونومیکی محیط کار متناسب با شرایط پاندمی، می تواند تا حدودی بار فیزیکی و ذهنی کار را کاهش بدهد. با آموزش تمرینات مناسب بدنی، سطح آمادگی جسمانی، بالاتر رفته و افزایش تحرک در این دوران، به افزایش ظرفیت قلبی و عروقی افراد کمک می کند. ضمن آنکه، استفاده از آموزش های مجازی ارگونومیکی در این دوره با کمک ابزارهای بیوفیدبکی توصیه می شود.

   دکتر مختاری نیا تاکید کرد: انطباق افراد با شرایط جدید ایجاد شده در دوران پاندمی و حتی بعد از اتمام پاندمی، نیاز به ارزیابی ارگونومیکی افراد متناسب با وظایف محوله و انجام کار در شرایط جدید دارد.  کارمندان برای دوران دورکاری، نیاز به استفاده از صندلی های اداری، مانیتورها و سایر ابزارها دارند که می بایست با استانداردهای ارگونومی سازگار باشند. حتی آموزش استفاده درست از این وسایل نقش ارگونومیست ها را مشخص تر می کند.

    وی افزود: در وبینار یک روزه « ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی » که به همت گروه ارگونومی دانشگاه برگزار می شود، سعی خواهد شد تا شواهد علمی در زمینه نقش ارگونومی در محیط کار و ملاحظات مرتبط با سه حوزه ارگونومی، بیشتر به بحث و بررسی گذاشته شود.

    گفتنی است که علاقه مندان برای شرکت در این وبینار می توانند در سامانه آموزش مداوم پزشکی به آدرس  WWW.IRCME.IR  (با شناسه 172411 ) ثبت نام کنند و از سه امتیاز بازآموزی این سمپوزیوم بهره مند شوند.


انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


٠٨:٥٩ - شنبه ٢٢ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٩٩٠    /    تعداد نمایش : ٣خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت آموزشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences